OSIEDLE RUBRA. STRASZYN POD GDAŃSKIEM.

FUNKCJA: Osiedle 7 domów w zabudowie bliźniczej i wolnostojącej
LOKALIZACJA: Straszyn pod Gańskiem, ul. Jasia i Małgosi
POWIERZCHNIA UŻYTKOWA: 1645m2
ROK: 2020-2023 w trakcie budowy

INWESTOR: HERZ INVEST

AUTOR: mgr arch. Paweł Lis, 

WSPÓŁPRACA: mgr arch. Karolina Osuchowska, mgr arch. Piotr Gorzelańczyk

KONSTRUKCJA: mgr inż. Darek Gardziński

Podstawową inspiracją projektową był znajdujący się w bliskim sąsiedztwie oraz widoczny z miejsca planowanej inwestycji budynek kościoła pw. św. Jacka Odrowąża. W jego dynamicznej i współczesnej formie podkreślonej trójkątną formą zadaszenia można odnaleźć ślady budownictwa tradycyjnego dla Żuław i Pomorza. Takie myślenie o architekturze jest mi bardzo bliskie. W zaprojektowanym Osiedlu domów na Jasia i Malgosi także dominuje współczesna i dynamiczna forma, która w pośredni sposób odnosi się do budowlanej przeszłości regionu.

Nadwieszone bryły pięter nawiązują do charakterystycznych już od XVII w dla Żuław domów podcieniowych a skosy ścian i zadaszeń odnoszą się do ukośnych zastrzałów często stosownych w regionalnym budownictwie szkieletowym .

Ręcznie formowana cegła czy płytka klinkierowa to niezwykle wdzięczny materiał dla architekta i dla inwestora. Ma dobre pochodzenie, prawidłowe proporcje i świetnie prezentuje się na elewacji.

W przypadku budownictwa mieszkaniowego ręcznie formowana cegła ma konkretny kontekst kulturowy, w naszym wypadku wynikający z miejscowej tradycji. Ten rodzaj materiału budowlanego przywodzi na myśl wolnostojące piece chlebowe, jakie budowano na Pomorzu od XVIII wieku

Płytki z ręcznie formowanej cegły klinkierowej, które pokrywają elewacje zaprojektowanych budynków, są nawiązaniem do lokalnej architektury powstałej przed 1945 r. Można tu wymieniać pozostałości zabudowań stacji kolejowych: Straszyn-Prędzieszyn, Bielkowo oraz Pruszcz Gdański; domy mieszkalne, kamienice, czy budynek młyna – wzniesione w Pruszczu Gdańskim na przełomie XIX i XX wieku. Najważniejszą inspiracją w tym zakresie stanowią istniejące do dziś hydroelektrownie wznoszone na rzece Raduni od początku XX wieku

Układ domów wymusila malownicza działka, pochylona w kierunku południowym i zakończona skarpą porośniętą starodrzewiem. W związku z tym budynki zostały zaprojektowane w układzie kaskadowym co umożliwiło prawidłowe wpisanie ich w pochyły teren. Dzięki temu każdy dom ma widok oraz taras i ogród z otwarciem na południe. Każdy lokal ma dużą ilość przeszkleń w tym okna na parterach o wysokości 3m. To wszystko gwarantuje mieszkańcom osiedla odpowiednią ilość światła słonecznego i komfortowe warunki zamieszkania.

Konstrukcja domow została oparta o ściany murowane z silki wzmocnione tarczami zelbetowymi gr 24cm i stropy monolityczne. Elewacje wykończone plykami pociętymi z ręcznie formowanej cegly. W parterze została zaprojektowana strefa dzienna z salonem jadalnią i otwarta kuchnią. Jest także gabinet oraz lazienka. Wysokość użytkowa parteru wynosi 3m. Na piętrze znajdują się 3 sypialnie, pokój gościnny i 2wie łazienki. Wysokosc użytkowa piętra to 2,7m. Budynki zostaną wyposażone w pompy ciepła oraz klimatyzację i rekuperację. Kazdy lokal posiada 2wu stanowiskowy garaż w parterze z pom. technicznym.

Architektura osiedla przy ul. Jasia i Malgosi to współczesna interpretacja historycznej zabudowy regionu. Proste bryły ustawione na sobie, skośne ściany nadwieszeń i wyrazista czerwień wypalonego klinkieru nadaje im spójny,  ponadczasowy charakter. Domy zostały kaskadowo osadzone w pochylonym terenie. To wszystko powoduje , ze architektura osiedla dobrze wpisuje się w nietypową działke i cały kontekst historycznej zabudowy Żuław. To jedna z naszych ulubionych realizacji.

^
Ta strona używa plików cookies. Polityka prywatności Zamknij