3 WILLE Z KLINKIERU. R4.

FUNKCJA: 3 Wille miejskie w zabudowie wielorodzinnej
LOKALIZACJA: Warszawa, Stare Włochy, ul. Ryżowa 4
POWIERZCHNIA UŻYTKOWA: 2100m2
ROK: 2017/2018 

INWESTOR: MarsInvestment

AUTOR: mgr arch. Paweł Lis,

przy współpracy z mgr arch. Katarzyna Kmita

KONSTRUKCJA: ATK DESIGN

GENERALNY WYKONAWCA: PLACE INVEST

FOTO: Pawel Lis Architekci

Zespoł 8-lokalowych, 3ech willi miejskich zaprojektowany na Starych Włochach odwoływaluje się do tradycji ceglanych domów z okresu międzywojennego. W ich formie można także doszukać się odniesień do przedwojennej fabryki "Fagus" projektu Waltera Gropiusa i Adolfa Meyera.

3-kondygnacyjne budynki mają elewacje wentylowane obłożone ceglą klinkierową ręcznie formowaną ,,Fortuna,, z firmy Wienerberger i płaskie dachy pokryte zielenią. Przestrzenie międzyokienne zostały zabudowane płytami w systemie  alucobond.

„Cegła ręcznie formowana zawiera w swojej istocie ludzką niedoskonałość, jest zniekształcona i różnie wypalona, a to bardzo mi odpowiada. Jej szorstka faktura i proste, wielowiekowe pochodzenie doskonale nadaje się do stworzenia przeciwwagi dla dużych przeszkleń, które stały się praktycznie nieodzownym elementem współczesnej architektury.”

 Lokale mieszkalne mają wysokość 3m, a apartamenty na ostatnim piętrze posiadają duże tarasy . Wszystkie okna zostaly zaprojektowane jako 3 szybowe- dwukomorowe w systemie ślusarki aluminiowej. Część z nich zostala zaopatrzona w system przesuwny typu HS. W parterze willi zlokalizowanej przy ulicy Ryżowej znajdują się lokale uslugowe. Garaże zostały zlokalizowane w kondygnacji podziemnej każdego z budynków.

,,Musielismy w tym przypadku znacznie ograniczyć role okna, która w naszym myśleniu o architekturze jest niezwykle istotna. Architektura wielorodzinna ma jednak swoje prawa a naczelnym z nich staje się ekonomia. Na szczęście inwestor to osoba o wyjątkowym poczuciu estetyki więc do dyspozycji mielismy wysokiej jakości cegłe ręcznie formowaną. Dzięki temu powstał jeden z bardziej surowych a zarazem wyrazistych projektów w naszym dorobku z którego jesteśmy bardzo zadowoleni”.

 Forma poszczególnych budynków została ukształtowana w oparciu o zasadę odejmowania brył pod kątem prostym. Ta zasada i użyty material pozwolił na uzyskanie ascetycznej a zarazem dynamicznej architektury. 

^
Ta strona używa plików cookies. Polityka prywatności Zamknij